دانستنی‌های حقوقی؛

آیا جهیزیه به مرد هم تعلق می‌گیرد؟

بر اساس قانون جهیزیه در صورت شرایطی خاص به مرد تعلق می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، هنگام عقد ازدواج برای شروع زندگی و مطابق با عرف ابتدای ازدواج زوجه باید جهزیه خود را به خانه همسرش بیاورد اما همین جهیزیه دارای نکاتی است.

جهیزیه‌ حسب عادت و آداب و رسوم به منزل شوهر برده می‌شود و تماماً متعلق به زن است و مرد حق هیچ گونه دخل و تصرف یا تبدیل اثاثیه را ندارد.

اما مطابق با عرف مرد فقط می‌تواند در حد عرف معمول و رایج از وسایل استفاده کند، زیرا طبق ماده ۱۱۱۸ قانون مدنی، استقلال مالی زن به رسمیت شناخته شده و جهیزیه جزو اموال زن است و زن اختیار دارد که با جهیزیه خود هر کاری را که میخواهد انجام دهد.

البته در جایی که مرد جهیزیه را آورده باشد در اینصورت موضوع تغیر می‌کند و مرد صاحب جهیزیه خواهد بود.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

بانک ایران زمین
سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
باقر
۱۰:۳۳ ۱۲ بهمن ۱۳۹۹
نه تو رو خدا یه قانون بذارید حق تصرف در جهیزیه زن رو هم منوط به اجازه مرد بکنید. تو رو خدا واضحات رو توضیح ندین.
بانک ایران زمین
سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک ایران زمین
سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک ایران زمین
سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک ایران زمین
سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر